Agroturystyka "Miłośnik" » Dlaczego nocleg u nas?

Dlaczego nocleg u nas?

Suwalszczyzna, Mazury Garbate, Mazurskie Jeziora i Podlasie to rejon Zielonych Płuc Polski gdzie noclegi oferuje sieć gospodarstw i pensjonatów agroturystycznych. Polecamy nocleg w naszym gospodarstwie dla całych rodzin, par i singli. Noclegi w komfortowych warunkach a jednak tak blisko natury.

Serdecznie zapraszamy wszystkich lubiących wieczorne odgłosy cykad, żabiego rechotu i klekotania boćków 😉 Poza standardową ofertą noclegową oferujemy zdecydowanie więcej atrakcji!

Nie jesteśmy rdzennymi mieszkańcami Mazur Garbatych, nie jesteśmy też prawdziwymi rolnikami, ale od wielu lat jesteśmy prawdziwymi miłośnikami Mazur Garbatych i Suwalszczyzny a od „pradziejów” jesteśmy miłośnikami naturalnych zasobów Ziemi, dlatego właśnie nasze gospodarstwo nazywamy ekoagrogospodarstwem czyli jest gospodarstwem wiejskim prowadzonym zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju w odniesieniu do życia codziennego.

 1. Preferujemy zdrową kuchnię. Potrawy przygotowywane są wyłącznie przez gospodynię na bazie produktów pochodzących z gospodarstw ekologicznych i własnych przetworów typu domowe sery, wiejskie jaja, mleko, jogurty, dżemy, konfitury, miód, kompozycje herbat ziołowych z własnoręcznie zbieranych ziół. Warzywa i zioła przyprawowe z własnego ogródka. Nie stosujemy wzmacniaczy smaku i zapachu.
 2. Dążymy do minimalizacji w wytwarzaniu odpadów a odpady wytworzone segregujemy na terenie gospodarstwa. Staramy się aby nasze gospodarstwo produkowało jak najmniejszą ilość odpadów. Używamy wszelkich opakowań wielorazowego użytku. Poszczególnym przedmiotom staramy się nadać „drugie życie”. Wszystkie odpady powstające w gospodarstwie są segregowane na:odpady organiczne, które następnie są składowane w postaci kompostu, który z kolei zostaje wykorzystywany do użyźniania ziemi w przydomowy ogródku, odpady poddawane recyclingowi – szkło, plastik, papier, złom i aluminium – do wtórnego przerobu, które zostają przekazane przedsiębiorstwu specjalizującemu się w zagospodarowywaniu odpadów oraz pozostałe odpady – nie podlegające rozkładowi biologicznemu ani odzyskowi materiałowemu, które muszą zostać zdeponowane na wysypisku miejskim.
 3. Używamy systemu „wody szarej”. Posiadamy system gromadzenia i wykorzystania wody opadowej – woda ta, zwana wodą szarą – niezdatną do picia, służy do podlewania dużej powierzchni trawników, zieleni użytkowej, zieleni ozdobnej, ogródka warzywnego (własne uprawy dla oferty kuchni ekologicznej i regionalnej). Jest to wysoce przydatne i ekonomiczne ze względu na duży udział suchych miesięcy w roku. Aspekt ekologiczny polega na nie zużywaniu wody pitnej do tych że celów użytkowych. Jest to również rozwiązanie powszechne w krajach Unii Europejskiej. Systemu gromadzenia i wykorzystania wody opadowej opiera się na zbiorniku gromadzenia wody o pojemności 2500 litrów, systemu czerpania wody wraz z pompą elektryczną.
 4. Stosujemy ogrzewanie drzewne (biomasa). Gospodarstwo do zaopatrzenia systemu ogrzewania w energię stosuje OZE (odnawialne źródło energii) w postaci drewna kominkowego. Drewno pozyskiwane jest po przez zakup drewna opałowego z nadleśnictwa jak również z tzw. czyszczenia zarośli i przecinek pielęgnacyjnych.
 5. Używamy biooczyszczalni. Obiekt mieszkalny posiada autonomiczną, ekologiczną oczyszczalnię ścieków ze złożem biologicznym. Wysoki stopień oczyszczenia ścieków (>95%) pozwala na ich ponowne wykorzystanie do podlewania trawników, spłukiwania chodników, itp.

Elementy takie jak redukcja wytwarzanych odpadów, zagospodarowanie odpadów wytworzonych, nie produkowanie ścieków przez zastosowanie autonomicznej, wysokowydajnej oczyszczalni ścieków, gospodarcze wykorzystanie „szarej wody” (z oczyszczalni) i wód deszczowych do nawadniania terenów zielonych i upraw w gospodarstwie, wykorzystanie biomasy jako podstawowego źródła zaopatrzenia gospodarstwa w ciepło są bezpośrednimi działaniami proekologicznymi ukierunkowanymi na redukcję szkodliwego oddziaływania gospodarstwa na środowisko (atmosferę, gleby, wody gruntowe, woda pitna) . Natomiast użycie wentylacji z rekuperacją ciepła, wiatrowy system przygotowania CWU, wykorzystanie biomasy jako podstawowego źródła ciepła dla C.O., odpowiednie parametry samego budynku mieszkalnego wpływają na niską energochłonność (wysoką energooszczędność) budynku co oznacza możliwie niskie zapotrzebowanie budynku na energię, a tym samym oznacza niską konsumpcję ciepła oraz znikomą emisję CO2 do atmosfery. (Korzystając w możliwie ograniczony sposób z energii elektrycznej z „sieci” nie przyczyniamy się do wzrostu wydobycia paliw kopalnych, ich negatywnego oddziaływania na atmosferę w procesie spalania, jednoczenie tym samym chroniąc geologiczne zasobyZiemi).

A naszym gościom proponujemy ekoagroturystykę, czyli turystykę wiejską, realizowaną na terenie naszego gospodarstwa żyjącego zgodnie z zasadami ekologii.

Proponujemy Wam na ukojenie nerwów, oderwanie się od codziennego życia w stłoczonym, głośnym, rwącym mieście, odpędzenie złych nastrojów, rozchmurzenie własnego nieba i otworzenia umysłu na „nowe”… najlepszą w świecie terapię pejzażem… W miłośnikowych okolicach znajdziecie wiele magicznych miejsc i dziewicze krajobrazy.

Wiosna i lato obfitują we wszystkie odcienie kipiącej zieleni. Naturę można chłonąć tu wszystkimi zmysłami. A aby wrażenia optyczne wzmocnić innymi doznaniami proponujemy koszenie łąk, rąbanie drewna, rzeźbienie w drewnie, pielenie rabatek, poszukiwanie ziół, obserwację świata zwierząt i roślin z szerokości Zielonych Płuc Polski, fotografowanie czy malarstwo, a przede wszystkim miarowy ruch i odech – czyli spacery, marsze, biegi (zimą na nartach biegowych), nordicwalking, rowery…Nocą zaś polecamy wsłuchanie się w odgłosy żab, ptactwa (w tym naszych boćków) świerszczy… I obserwację rozgwieżdżonego nieba… A o takie niebo powszechnie niełatwo, widoku na wszechświat nie zakłócają światła miast, a w okresie czerwca i lipca można zaznać namiastki białych nocy. Jesień i zima mają swoje barwy… które i tak leczą jak ZIELONE :)

Kuchnia

Gospodyni Miłośnika kusi wszystkich gości wspaniałą kuchnią. Zawsze skutecznie! Oferujemy kuchnię zdrową – opartą na produktach pochodzących z okolicznych gospodarstw ekologicznych i własnych przetworach. W spiżarni znaleźć można domowe sery, wiejskie jaja, mleko, jogurty, dżemy, konfitury, miód, kompozycje herbat ziołowych z własnoręcznie zbieranych ziół. Warzywa i zioła przyprawowe z własnego ogródka. Przygotowując posiłki nie stosujemy wzmacniaczy smaku i zapachu.

W naszej kuchni podajemy potrawy przyrządzone domowo i lekko, na stole znaleźć więc można zupy przyprawione ziołami, przepyszne sałatki, przysmaki grillowe, potrawy z ryb, a także różnego rodzaju pierogi, naleśniki na „słodko i na ostro”, babkę ziemniaczaną. Gospodyni nierzadko wypieka też własny chleb wieloziarnisty oraz placek drożdżowy.

Pory posiłków dostosowujemy do życzenia gości. Zazwyczaj przyrządzamy orzeźwiające śniadanie i przepyszne obiadokolacje.

Wiejskie recepty

Od niedawna, obserwując potrzeby naszych gości – zapracowanych, skoncentrowanych na co dzień na obowiązkach zawodowych i domowych, na sprawach Innych a nie swoich własnych, zmęczonych zgiełkiem, szarością i kurzem miast, oferujemy swoistą odnowę ciała i ducha. Proponujemy Wam wykorzystanie kilku chwil zaplanowanych w Miłośniku na zadbanie o swoje ciało.
Na twarz i dekolt polecamy całą gamę maseczek odżywczych, relaksujących, wygładzająco-kojących opartych na naturalnych produktach takich jak płatki owsiane, miód, mleko, ziemnaki, kwiaty nagietka… Recepty znajdziecie u Gospodyni…

Dla odnowy zapracowanego ciała i zmęczonej cery proponujemy koktajle witaminowe w postaci soków ze świeżo wyciśniętych owoców i warzyw oraz napary i herbaty ziołowe. Niezrównana jest również kuchnia gospodyni, która chętnie przygotuje odżywcze potrawy – bogate w naturalne witaminy i minerały. Z kolei bezwzględnie każdemu serwujemy kurację tlenową – powalająco rześkim, nieskażonym, pachnących najprawdziwszą wsią i lasem powietrzem (za które nie pobieramy opłaty klimatycznej 😉 i zdrowy mocny sen.

A po pozostałe miłośnikowe sposoby na odprężenie zarówno umysłu jak i odświeżenie ducha i rozruszanie ciała, skierowanie swych myśli na niecodzienne tory zajrzyj do: Aktualności.

Serdecznie zapraszamy i namawiamy na odnowę biologiczna po wiejsku – wszystkie metody i recepty zostały przetestowane oraz uzyskały pozytywną opinię.

U nas stworzysz i poznasz:

 • Malarstwo w technice dowolnej i stylu własnym (szczególnie polecamy pastele)
 • Malowanie na jedwabiu w formie warsztatów prowadzonych przez profesjonalistów
 • Ceramika w formie warsztatów prowadzonych przez profesjonalistów
 • Pielęgnacja ciała z makijażem, samodzielne wykonywanie kosmetyków ekologicznych
 • Patchworki ścienne
 • Malowanie na szkle
 • Haft krzyżykowy

i… wiele więcej! O szczegóły należy pytać Gospodyni.

Nasz Miłośnik to miejsce z rodzinną atmosferą, na co dzień wyciszoną, w której chętnie czują się starsi wytrawni zwolennicy życia na zielono jak i młodzi zakochani w sobie i w przyrodzie.

Chętnie odwiedzają nas również rodziny więcej jak dwuosobowe. Dla najmniejszych mamy kilka niezbędnych akcesoriów – misy kąpielowe, ręczniki, materace, leżaki i koce do leżakowania na trawie. Dla nieco starszych 3-10 latków mały plac zabaw, piach, mnóstwo przestrzeni do zabawy, a w środku stół do gry w tenisa stołowego i gry planszowe. Co roku doposażamy swoje gospodarstwo w drobne elementy urozmaicające wypoczynek dzieciom i rodzicom.

W Miłośniku dobrze czują się całe rodziny od dziadków do wnucząt. My sami cenimy sobie towarzystwo wszystkich członków rodziny, i tęsknimy za chwilami, w których możemy być wszyscy razem.

Gospodarstwo Agroturystyczne „Miłośnik”, zlokalizowane jest w dawnej pruskiej szkole, na skraju Puszczy Boreckiej. Jednocześnie nasz dom leży na pograniczu dwóch krain geograficznych – Wielkich Jezior Mazurskich i Suwalszczyzny. Takie położenie stwarza idealne warunki do uprawiania turystki aktywnej i turystyki poznawczej.

Oferujemy 15 miejsc noclegowych w odrestaurowanych obiektach z 1930 roku, zachowujących klimat pruskiej architektury, wiejski styl urządzenia oraz współczesne standardy w wyposażeniu. Miejsce to przyciąga urokliwymi krajobrazami obfitującymi w zielone łąki, lasy i pagórki, rześkim powietrzem Zielonych Płuc Polski a także upragnioną ciszą i „miłośnikową” atmosferą.

Wieś Dunajek, w której znajduje się gospodarstwo, leży na skraju Szeskich Wzgórz, w odległości 15 km od nadgranicznej miejscowości uzdrowiskowej – Gołdap. Szczególną wartością tych okolic jest nie tylko zadziwiająca przyroda, ale również kultura, zakorzeniona w tradycji dawnych Prus Wschodnich.