Okolica
-
zdj3
http://milosnik.com.pl/wp-content/uploads/bfi_thumb/312-2w6yzsi5f5dfmoutujmoei.jpg -
ok1
http://milosnik.com.pl/wp-content/uploads/bfi_thumb/213214-2w6yzs93qkb22ld32t9d6y.jpg -
ok2
http://milosnik.com.pl/wp-content/uploads/bfi_thumb/02-2w6yzs93qkb22ld32t9d6y.jpg -
ok8
http://milosnik.com.pl/wp-content/uploads/bfi_thumb/ok3-2w6yzt9agwkkazc25qqm16.jpg -
ok6
http://milosnik.com.pl/wp-content/uploads/bfi_thumb/ok1-2w6yztmuzs64n4kobcakui.jpg -
ok6
http://milosnik.com.pl/wp-content/uploads/bfi_thumb/ok-2w6yzt4rmm1dixl6rvjyfe.jpg -
ok7
http://milosnik.com.pl/wp-content/uploads/bfi_thumb/ok2-2w6yztic5hmxv2tsxh3x8q.jpg -
ok5
http://milosnik.com.pl/wp-content/uploads/bfi_thumb/05-2w6yzs93qkb22ld32t9d6y.jpg -
ok4
http://milosnik.com.pl/wp-content/uploads/bfi_thumb/04-2w6yzs021z8oihvcb2w1ze.jpg -
ok3
http://milosnik.com.pl/wp-content/uploads/bfi_thumb/03-2w6yzs93qkb22ld32t9d6y.jpg -
ok
http://milosnik.com.pl/wp-content/uploads/bfi_thumb/23456-2w6yzs93qkb22ld32t9d6y.jpg -
zdj2
http://milosnik.com.pl/wp-content/uploads/bfi_thumb/33-2w6yzsi5f5dfmoutujmoei.jpg
W najbliższej okolicy polecamy i zachęcamy do:
* O dojazd do poszczególnych miejsc należy pytać gospodarzy
- Obserwacji natury oraz rytmu i zasad życia wsi
- Spacerów pieszych i wycieczek rowerowych szlakami Mazur Garbatych
- Przemierzenia wzdłuż i w szerz Szeskich Wzgórz, zachwycających swym
- Krajobrazem, który urozmaicony jest pagórkami, łąkami i licznymi jeziorkami. Przez wzgórza prowadzi międzynarodowy szlak rowerowo-pieszy. Nie wolno ominąć egzotycznej w swej budowie i tajemniczej Tatarskiej Góry oraz Pięknej Góry. Po drodze nie sposób obojętnie przejechać obok gospodarstwa ekologicznego rodziny Rudziewiczów
- Zwiedzenia kompleksu Piękna Góra, gdzie góra sama w sobie stanowi punkt widokowy, na szczyt wjechać można wyciągiem krzesełkowym, zaś w dół polecamy zjazd narciarskim szlakiem oraz torem saneczkowym. Latem możliwość zjazdów na sanko-rolkach.
- Zawitania w Gospodarstwie Ekologicznym rodziny Rudziewiczów (zobacz stronę), gdzie jedną z największych atrakcji jest możliwość wzięcia udziału w bezkrwawym SAFARI (w tym specyficznym zoo, które zwiedza się z okien samochodów terenowych podziwiać można świniodziki, jelenie, daniele itp)
- Odwiedzenia urokliwego zakątku zwanego Kozimi Górami (1,5km od gospodarstwa)
- Spływów kajakowych „Łaźna Struga”, „Gołdapa”, „Mazurka”, „Jarka”
- Odwiedzenia Stadniny Koni w Szwałku i Zawadach Oleckich
- Odwiedzenia zagrody żubrów w Wolisku i wioski indiańskiej
- Wzięcia udziału w zimowych psich zaprzęgach i odwiedzenia atrakcji w Republice Ściborskiej – Biegnący Wilk
- Zwiedzenia Gołdapi – miejscowości uzdrowiskowej (sanatorium) i nadgranicznej (przejście graniczne wraz ze sklepem wolnocłowym). W pobliżu miasteczka jezioro Gołdap wraz z plażą (ratownik, wydzielone kąpielisko, możliwość wypożyczenia kajaków, rowerów wodnych, żaglówki).
- Zawitania do Rapy
- Odwiedzenia Jeziora Gołdap z dzielnicą uzdrowiskową – Oddalone ok. 20 km od Miłośnika, graniczne jezioro położone w dwóch w dwóch państwach – Polsce i Rosji, na wschodnim krańcu Puszczy Rominckiej. Plaża z ratownikiem i wyznaczonym kąpieliskiem, możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego. Z jeziora można wpłynąć kajakiem na przyjazną, niegłęboką rzeczkę Jarkę. W pobliżu małe ośrodki wypoczynkowe, sanatorium, las. Plaża chętnie odwiedzana przez wczasowiczów. Można znaleźć również ustronne miejsca (w szczególności od strony Puszczy Rominckiej)
W chwilach znużenia wsią, zapraszamy do odwiedzania okolicznych miejscowości:
- Olecko (miasteczko z zachowaną pruską zabudową, rynek z przyjemnie urządzonym parkiem, jezioro i plaża z ratownikiem)
- Ełk (ośrodek miejski, zachowane obiekty pruskie, utrzymanie architektoniczne miasta w stylu pruskim, jezioro Ełckie
- Suwałki
- Kruklanki (jezioro Gołdopiwo)
- Giżycko (miasto w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, na szlaku żeglarskim południe – północ, liczne imprezy żeglarskie i turystyczne, twierdza Boyen, przystanie i tawerny)

Odpoczynku nad jeziorami
Jez. Szwałk Wielki – Ok. 8 km od Miłośnika, możliwość kąpieli w Czerwonym Dworze (pomost). Stosunkowo mało zaludnione. Polecamy dojazd rowerem.
Jez. Łaźno – Ok.12 km od Miłośnika, możliwość kąpieli: Zamoście, Ośrodek wypoczynkowy w Borkach, Rogajny. Możliwość wypożyczenia łódki i wędkowania: Rogojny.
Jez. Szwałk – Ok.12 km od Miłośnika, możliwość kąpieli i plażowania na trawce, w pobliżu „kąpieliska” znajduje się Dwór Szwałk. W zabudowaniach przyfolwarcznych w Szwałku zlokalizowana jest stadnina koni. Stosunkowo małe zaludnienie. Polecamy dojazd rowerem.
Jez. Kozie Góry (Jez. Rydze) – Ok. 5 km od Miłośnika. Miejsce warte odwiedzin w głownie ze względów krajobrazowych!! Jezioro nieduże i „dzikie”; nie odwiedzane przez turystów. Możliwość kąpieli (zależne od danego sezonu letniego. Czasami zbyt wysoki stan wody nie pozwala na kąpiel).
Staw we wsi Dunajek – Ok. 400m od Miłośnika, staw utworzony na rzeczce przepływającej we wsi,
Stawy pod Piękną Górą – Ok. 15 km od Miłośnika, możliwość łowienia ryb (należy wykupić zezwolenie na połów ryb),
Jeziora i stawy na Szeskich Wzgórzach – Liczne mniejsze i większe jeziorka i stawy powstałe w zagłębieniach polodowcowych z epoki glacjalnej. Nie pełnia funkcji rekreacyjnej ale za to pełnią funkcję krajobrazową!
Wędkarstwa w pobliskich rzekach
- Gołdapa i Jarka oraz
- Ełk i Czarna Struga
Spacerów pieszych i wycieczek rowerowych, poznawczych i grzybobrania w zachowanych na tym terenie puszczach pierwotnych
- Puszcza Borecka, oddalona ok. 500 metrów od Miłośnika, jeden z niewielu pozostałych tzw. pierwotnych kompleksów leśnych w Polsce. Puszcza rozdziela Krainę Wielkich Jezior Mazurskich od Mazur Garbatych. Przebiega tędy kilka szlaków rowerowo-pieszych. Na południowym wschodzie znajduje się kompleks jezior. Jesienią doskonałe miejsce na grzybobranie. Piękna o każdej porze roku.
Puszcza Borecka jest częścią dawnej Puszczy Galindzkiej (VII w. p.n.e.). Jej nazwa pochodzi od nazwiska braci Borkowskich, którzy w XVI w założyli wieś Borki. W końcu wieku XVII uformowane zostały przez osadniczą ludność granice puszczy, które utrzymały się do dzisiejszego dnia. Obecnie puszcza leży na obszarze czterech gmin: Banie Mazurskie, Gołdap, Świętajno i Kowale Oleckie, należące do województwa warmińsko-mazurskiego od 1999r. Puszcza zajmuje ok. 230 km2. Przeważającą jej część stanowią lasy: w centralnej i zachodniej części grądy, zaś we wschodnich partiach i na południe od jezior Łaźno i Litygajno bory. Wąskie pasma wzdłuż cieków wodnych porastają łegi. Z kolei w obrębie jezior Pilwąg, Łaźno i Szkwałk Wielki występują olsy. Lasy są wysokopienne, bogate gatunki, z bujnie rozwiniętą warstwą poszycia i obfitym runem. Krajobraz dopełniają liczne torfowiska. Charakterystyczna też jest duża liczba źródlisk i liczne jeziora polodowcowe, z których na uwagę zasługują jeziora Łaźno, Szwałk Wielki, Litygajno, Pilwąg. Dobrze rozwinięta jest też sieć rzeczna z największym ciekiem Czarna Struga (początkowy biegEłku. Rozciąga się na wyniosłych wzgórzach, t.j. Góra Lipowa (223,3 m n.p.m.), Góra Gęsia (205,4 m n.p.m.), Diabla Góra (200 m n.p.m). Obszar puszczy uformowany został przez lądolód skandynawski, który pozostawił po sobie osady glin zwałowych, iłów, piasków i żwirów. Urozmaicona rzeźba terenu i różnorodność siedlisk stwarza doskonałe możliwości rozwoju zwierząt łownych. Pospolicie występują tu małe drapieżniki (lis , jenot, borsuk, kuna leśna, tchórz i piżmak), ale spotkać też można rysia i wilka. Z rzadkich okazów ptaków na uwagę zasługują orzeł bielik, rybołów i bocian czarny. Niewątpliwie największą atrakcją ze świata zwierząt jest żyjący na wolności żubr. W Wolisku, w byłym Ośrodku Hodowli Żubra jest teren z platformą widokową, z której turyści mogą obserwować zazwyczaj kilka z 60 żubrów mieszkających na terenie puszczy. Ponadto napotkać tu można: zaskrońca zwyczajnego, jaszczurkę żyworodną, padalca, żurawie, sowę uszatą, puszczyka, bobra, sarnę, dzika, jelenia, wydrę. Na terenie puszczy projektowany jest Park Krajobrazowy Puszczy Boreckiej i ma on obejmować swoim zasięgiem część Pojezierza Ełckiego i Wielkich Jezior Mazurskich (Puszcza Borecka, Góry Piłackie, Lasy Jakunowskie). Powierzchnia to około 24 tys. ha i około 7 tys. ha otuliny. Do najczęściej spotykanych roślin należą: świerk, brzoza omszona, sosna, olsza czarna, jesion, wiąz, klon, gwiezdnica długolistna, Listera sercowata, turzyca delikatna, żłobik koralowy, siódmaczek leśny, wiązówka błotna, niecierpek pospolity, ostrożeń warzywny, pióropsznik strusi i in.

- Puszcza Romincka, położona na wschód od uzdrowiskowej miejscowości Gołdap, w odległości ok. 30 km od Miłośnika.
Puszcza Romincka nie bez racji zwana „polską tajgą” – to prawdziwy skarb natury. Bagienne i torfowe doliny, oraz jeziora i rzeki otaczone są przez malownicze morenowe i kemowe wyniesienia. Różnice wysokości, sięgają na tych obszarach do dwustu metrów. Obok borów sosnowo-świerkowych, lasów grądowych i olsowych, enklaw dębów, lip i klonów, są w Puszczy rozległe torfowiska porosłe świerczyną. Przypominają one lasy Kanady i syberyjskiej tajgi. Pierwotny, dziki charakter przywróciły Puszczy Rominckiej bobry. Poprzegradzane bobrzymi tamami strugi, strumienie, rzeczułki pozamieniały znaczne połacie w leśne stawy i rozlewiska, pełne tajemniczego piękna. Jest ono wzbogacone kilkoma większymi rzekami, zwłaszcza – godnymi traperskiej włóczęgi ich brzegami – Błędzianki i Bludzi Puszcza przez wieki była ulubionym terenem łowów na grubego zwierza. dziś mają swe mateczniki dorodne jelenie, łosie, dziki, wilki. Cesarz Wilhelm II posiadał w Puszczy Rominckiej piękny pałac myśliwski, a jego trofea myśliwskie do dziś upamiętniają głazy z odpowiednimi napisami. Na urządzanych przez cesarza polowaniach gościła arystokracja z Europy.Turystyczną atrakcją na obrzeżach puszczy są słynne mosty kolejowe w Stańczykach, nazywane „wiaduktami północy”.
Puszcza Romincka tylko w części należy do Polski. Przedziela ją granica z rosyjskim obwodem kaliningradzkim. Zajmuje ona powierzchnię około 36 tys. ha, z czego po naszej stronie znajduje się 12 tys. ha. Cały ten obszar puszczański wraz z obrzeżami (łącznie 14620 ha) od 1998 roku ma status Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej. Wzdłuż jego południowych granic biegnie szosa Wiżajny – Gołdap, która ułatwia zwiedzanie tego zakątka Polski. Jednocześnie przez lasy rominckie prowadzą dwa oznakowane szlaki piesze, nadające się również do uprawiania turystyki rowerowej i konnej
ROZPOCZNIJ WYCIECZKĘ 360 stopni po Puszczy Rominckiej
- Wigierski Park Narodowy
- Suwalski Park Krajobrazowy
- Wiżajny – prawdziwy polski biegun zimna i Góry Sudawskie
- Pojezierze Augustowskie
- Dolina Biebrzy
- Wielkie Jeziora Mazurskie
- Dawne pałace i dwory Prus wschodnich, a w szczególności te położone najbliżej nas – Mieduniszki Wielkie, Zakałcze Wielkie, Budzewo, Galwiecie, Mściszewo, Biała Olecka
- Litwa
- Obwód Kaliningradzki
Możliwości jest wiele. Naprawdę KAŻDY może znaleźć coś dla siebie. I ponadto o czym mówimy i piszemy gwarantujemy, że każdy może odkryć tu jakiś zakątek, wyjątkowy tylko dla siebie…
Zainteresowała Cię okolica „Miłośnika”? Interesuje Cię nocleg na Mazurach Garbatych?